potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, prosince 14, 2004

„Strategie nově“: gorily a odstupné v krabici od bot

V redakci týdeníku Strategie je živo. Minulý týden časopis převzal nový majitel, společnost One media vlastněná českobudějovickou firmou Aliafin. Kromě Strategie získala i další specializované tituly vydavatelství Sanoma Magazines Praha, například Zdravotnické noviny. K oficiálnímu převzetí titulů i zaměstnanců došlo k 6. prosinci, kdy také proběhly velice zajímavé pohovory mezi novým zaměstnavatelem a redaktory Strategie a Zdravotnických novin.

Výsledkem je odchod osmnácti zaměstnanců, které One media odmítla od Sanomy „převzít“ z důvodu nadbytečnosti. Pohovory probíhaly asi takto: jednatel One media Milan Matoušek každému nadbytečnému zaměstnanci nabídl ukončení pracovního poměru dohodou a jeden hrubý měsíční plat v hotovosti bez jakéhokoli potvrzení. Pokud by zaměstnanec na tuto nabídku nepřistoupil, Matoušek vyhrožoval paragrafem 53 Zákoníku práce, tedy hrubým porušením pracovní kázně, okamžitým vyhazovem bez odstupného a problémy se sháněním dalšího zaměstnání.

Většina propouštěných nátlaku nového majitele Strategie a Zdravotnických novin podlehla a Matoušek jim vyplatil jednu mzdu – hotově, z krabice od bot… Dotyčné pak z redakce vyprovodil bodyguard. Nikdo z propouštěných nemohl konzultovat situaci se svým právníkem, nový vydavatel jim odepřel i telefonování. Šest propuštěných redaktorů podalo na jednatele One media Milana Matouška trestní oznámení.

To ale není všechno. Lidé ze Strategie původně žili v domnění, že je kupuje firma Aliafin, která chce vytvořit široké portfolium specializovaných zdravotnických a marketingových titulů. Veškerá jednání o prodeji Strategie probíhala právě s Aliafinem, ale ten si koncem srpna založil dceřinnou společnost One media (se sídlem ve Wenzigově ulici v Praze na Vinohradech), na kterou tyto tituly převedl. Tato společnost měla přes firmu European Trust Services napojení na vydavatelství Mladá fronta. A právě do modřanského sídla tohoto vydavatelství se toto pondělí nastěhovaly redakce Strategie a Zdravotnických novin – ředitelka MF jim v hromadném e-mailu oznámila, že spadají pod ni (ředitelem samostatné One media se přitom mě stát šéfredaktor Strategie Jan Kučmáš).

Nabízí se tedy otázka: Kdo ve skutečnosti koupil specializované tituly Sanomy včetně Strategie a proč? Jak to, že nový vydavatel Strategie propustil jedinou fotografku tohoto časopisu s unikátním archivem, který zachycuje mj. interní začátky vysílání Novy z Měšťanské besedy? Jaký je vztah mezi společnostmi One media a Mladá fronta? Tento týden se údajně chystají Strategii opustit další redaktoři. To by už tento týdeník nemusel přežít.

DOPLNĚNO: Jan Kučmáš v reakci na tento článek sdělil, že nikdy nedostal nabídku na místo ředitele celé společnosti One media.

1 Comments:

Blogger coincidence said...

poprosme tedy pana Kučmáše: jaká že tedy jiná nabídka proběhla.!?

16. prosince 2004 9:28

 

Okomentovat

<< Home