potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, ledna 12, 2005

Chceme dát regionům jednotnou tvář, říká šéf zpravodajství Novy

PRAHA – Televize Nova nebyla dlouhodobě spokojena s rozdílnou úrovní regionálního vysílání. Proto se rozhodla využít nabídky Regionální televizní agentury na úplně novou podobu pořadu Právě teď, říká v rozhovoru pro Krajské noviny šéfredaktor zpravodajství Martin Ondráček.

Proč se Nova rozhodla v některých městech vyměnit partnery pro regionální vysílání?
Existuje určitá nespokojenost s tím, jakým způsobem některá studia vyráběla regionální zpravodajství, a proto se už dlouhodobě přemýšlelo o systému, který by z jednoho jediného centra zajistil například jednotný vizuál, jednotnou formálně obsahovou podobu, centrální práci s jednotlivými redaktory, atd. Dopředu je potřeba říct, že naše televize nemá ze zákona povinnost vysílat regionální zpravodajství. (míněno v tzv. trhacích časech). Je to pouze programové rozhodnutí a je na nás vybrat, který subjekt tuto službu bude provádět. Tím pádem žádné výběrové řízení. RTA je společnost, ve které působí několik představitelů dlouhodobě dobře vysílajících studií a jejich první kroky v tzv. nových regionech ukazují, že je to dobrá volba.

Bavíme se v druhé polovině prosince, kdy řada ze studií, s nimiž jste dosud spolupracovali, ještě oficiálně neví, že od 1. ledna tato spolupráce končí. Proč jste jim to neřekli včas?
Celý ten projekt v tuto chvíli finišuje a oficiálně by se v nejbližších dnech měla studia, o kterých píšete, dozvědět o ukončení spolupráce při vysílání Právě teď (dopisy redakcím došly 23. prosince, pozn. red.). Pokud bychom s nimi smlouvy vypovídali v průběhu roku, museli bychom to udělat tři měsíce dopředu. Jenže smlouvy se uzavírají vždy na rok a každého 1. ledna se znovu obnovují. Neoficiálně má tuto informaci většina těchto studií už několik týdnů.

Jakou konkrétní změnu si slibujete od spolupráce s Regionální televizní agenturou?
Chceme dát regionálnímu vysílání jednotnou grafickou tvář. Chceme ho sladit i z formálního hlediska, vytvořit v každém regionu podobný vizuál a celkově zkvalitnit informace, které se divákovi dostávají. To že je celý projekt řízený z centra nám umožní například efektivněji provádět personální změny v jednotlivých regionech, školit a dál vzdělávat jednotlivé redaktory, atd.

Nebude vám vadit, že v těch regionech, kde pro vás budou Právě teď připravovat studia zapojená do RTA, budou ta samá studia vysílat i odpojované regionální zpravodajství na Primě?
Ale to už se v některých případech děje několik let. My požadujeme, aby ta studia byla vnitřně rozdělena na tým, který pracuje pro Primu a tým, který pracuje pro Novu. Byli bychom přece naprostí blázni, abychom o půl hodiny později v Televizních novinách vysílali totéž, co v sedm hodin vysílají kolegové z Primy ve Zpravodajském deníku. Důležité je ještě říct, že spolupráce s RTA neznamená, že bychom ukončili smluvní spolupráci s ostatními dodavateli zpravodajských příspěvků. I ta studia, která nebudou od 1. ledna vysílat Právě teď dostanou smlouvu na dodávky zpravodajských příspěvků, stejně jako další malí dodavatelé. V řadě regionů tedy vzroste počet studií, které budou Nově zpravodajství dodávat a konkurence, to je mocná čarodějka. Já doufám, že vznik RTA nejen, že zlepší zásadním způsobem kvalitu regionálních relací TV Nova, ale že se pozitivním způsobem projeví také při výrobě Televizních novin.

(Krajské noviny Pardubice, 12.1.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home