potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

neděle, ledna 16, 2005

Gazeta Wyborcza: Polské vysílací radě hrozí bankrot

Medialink.pl/Gazeta Wyborcza (jp)

Polská Rada pro rozhlas a televizi stojí na pokraji bankrotu. Podle deníku Gazeta Wyborcza je letošní rozpočet regulačního orgánu pro elektronická média tak nízký, že nepokryje všechny výdaje – platy, nájem a energie. Peněz nezbývá ani na nezbytné analýzy obsahu médií, které Radě ukládá zákon. „Budeme muset snížit veškeré výdaje. Až do odvolání se ruší všechny zahraniční cesty,“ napsala v dopise zaměstnancům Rady její předsedkyně Danuta Waniek.

Kreditní karty členů Rady, které jim umožňovaly měsíčně čerpat 4,8 tisíce zlotých (33 600 korun), jsou podle listu již zablokované. Místo tradiční kávy se během zasedání radních podává minerální voda. Důvod? Parlament místo původně navrhovaného rozpočtu 22 milionů zlotých Radě schválil pouze 15,8 milionu zl. Jenže jen na platy svých členů a zaměstnanců úřadu Rada tento rok vydá 13,5 milionu zlotých. Další přibližně milion padne na členské příspěvky v různých mezinárodních mediálních institucích. Nájemné vyjde ročně na 1,5 milionu zlotých, ochranka a úklid na 400 tisíc.

Rada podle svého mluvčího bude muset propustit okolo čtyřiceti až padesáti zaměstnanců, a také se bude muset vzdát přístupu k datům o sledovanosti televizí, za něž ročně zaplatila dva miliony zlotých. Mediální rada rovněž přestane vydávat měsíční bulletin a pořádat odborné konference. Šetřit musí také na mediálních analýzách. „To snad aby zavřela krám,“ řekl Gazetě Wyborcze bývalý šéf Rady Juliusz Braun, podle něhož parlament vážně ohrozil základní funkci regulačního orgánu: kontrolu elektronických médií.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home