potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, ledna 06, 2005

HDTV: producenti hýří optimismem, analytici skepsí

Wirtualnemedia.pl (jp)

Evropští televizní producenti očekávají, že po masovém zavedení stanic s vysokým rozlišením (Hight Definition Television – HDTV) ve Spojených státech a Asii čeká podobný boom také televizní trhy na starém kontinentu. „Už první kontakt zákazníků s HDTV nám dodává optimismus. V divácích narůstá přesvědčení, že to je přesně to, oč mají zájem. Je to stejná revoluční změna jako přechod od černobílého k barevnému vysílání,“ tvrdí Chris Deering, ředitel evropské pobočky společnosti Sony.

První evropská HDTV stanice Euro 1080 (nyní HD1) zahájila vysílání teprve na sklonku předminulého roku a její vysílání se plně rozjelo až loni. Na vysílání v HD kvalitě se sice připravují další provozovatelé včetně německé placené platformy Premiere či RTL Group, ale experti varují před přílišným optimismem. Společnost Datamonitor vypracovala studii, podle které do konce roku 2008 nebude v Evropě více než 4,8 milionů domácností vybavených na příjem HDTV. Kromě domácího kina s plazmovou obrazovkou to obnáší i speciální (a výkonnější) digitální set-top-box, který je kvůli vysoké ceně například pro běžného českého diváka zatím nedostupný.

Šéf evropské divize Sony Deering ale namítá, že jde o zbytečné obavy. „Pokud existuje konzumní trh, nehledě na vysoké ceny se HDTV bude rozvíjet a provozovatelé a producenti by se už nyní měli na tuto novinku vážně připravovat a modernizovat svoji infrastrukturu.“ Potvrdil také, že Sony pracuje na remasteringu produkovaných filmů, aby mohly být vysílány v kvalitě HD.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home