potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, ledna 20, 2005

Kostlivec TV 3 vypadl ze skříně

Představte si, že jste majitelem malé regionální televize. Dohodnete se s investorem, že za nějaký čas převedete její licence na něj, ale protože dojde k nějakým informačním šumům a vzájemnému nepochopení, prodáte tu televizi někomu jinému. Investor se naštve a podá žalobu.

Městský soud žalobu zamítne, a tak se investor obrátí na Ústavní soud. Mezitím Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválí převod vašich licencí na vámi vlastněnou českou společnost a tu prodáte onomu druhému zájemci. Tři roky se nic neděje. Pak náhle Ústavní soud rozhodne, že se Městský soud spletl a ten převod licencí zruší. Po třech letech se vám vrací televize, kterou jste už jednou úspěšně prodal.

Tak takhle nějak se nyní cítí královéhradecký podnikatel Martin Kindernay, který v polovině devadesátých let založil televizi Galaxie, pozdější metropolitní stanici TV3. Dohodl se na spolupráci s americkým investorem, který založil a vedl servisní společnost (jak příhodné pro české televizní prostředí) a časem měl získat i Kindernayovy licence. Jak? Jednoduše. Měl k tomu pomoci nový mediální zákon, který umožňoval převod licence z fyzické osoby na společnost, která je stoprocentně vlastněná touto fyzickou osobou.

Martin Kidernay získal licence k vysílání televize Galaxie v Hradci Králové a Praze jako fyzická osoba v letech 1996 a 1998. V roce 2000 přejmenoval Galaxii na TV3 a vznikl plán, jak licence postupně převést na investora, americký fond Argus Capital zastupovaný lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Byl jednoduchý. Kindernay založil firmu KTV se sídlem v Lucembursku, která patřila pouze jemu, ale o rozhodování se dělil se zástupci EMV. Přesněji řečeno, bez jejich souhlasu fakticky nemohl nic dělat.

Kindernay podal na vysílací radu žádost o převod licencí TV3 na firmu KTV, a radní ji zamítli. Důvod? Prapodivná organizační struktura, která Kindernayovi znemožňovala kontrolu nad KTV, což by vlastně znamenalo převod licencí na někoho jiného – a to zákon nedovoluje. Jenže investoři ve vedení KTV se nechtěli vzdát a podali proti rozhodnutí Rady žalobu k Městskému soudu v Praze.

A Kindernay? Ten mezitím založil firmu RTV Galaxie se sídlem v Hradci Králové a požádal znovu o převod licencí – tentokrát na ni. Radní tuto žádost schválili. Ačkoli pak Kindernay nabízel investorovi TV3 vstup do RTV Galaxie, ten to odmítl. Trval na původní dohodě, tedy převodu na firmu KTV. Městský soud v Praze jeho žalobu na vysílací radu odmítl kvůli tomu, že „nebyl účastníkem řízení“, ale Ústavní soud loni v listopadu rozhodl, že takový závěr je chybný – a vrátil kauzu na úplný začátek.

Pak už to šlo jako po másle. Pražský městský soud v polovině prosince připustil, že se zmýlil, a zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o převodu Kindernayových licencí na firmu RTV Galaxie. Jenže Kindernay tuto firmu i s licencemi mezitím prodal majiteli televize Prima, společnosti GES Media Holding (a ta přejmenovala TV3 na TV Praha a TV Hradec Králové). Teď mu ji soud vrátil.

Někdejšího hradeckého mediálního bosse to zaskočilo. Nejprve tvrdil, že žádnou televizi už nechce: „Licence mi byly vráceny naprosto nedobrovolně.“ Po několika dnech ale už říkal, že si musí vše promyslet a zjistit, co že se mu to vlastně vrací. Není toho málo: od doby, kdy RTV Galaxii i s licencemi prodal majitelům Primy, přibylo této regionální stanici několik nových frekvencí včetně vysílače, na kterém by měla zahájit vysílání stanice TV Pardubice.

„S RTV Galaxií nejednám. Od doby, kdy jsem ji prodal majitelům Primy, s nimi neudržuji žádné kontakty. Ale budu se tím muset zabývat, je to pro mě nová situace,“ prohlašoval Kindernay začátkem minulého týdne. Ředitel Primy Martin Dvořák si byl jistý, že Kindernay televizi zpátky nechce: „Co vím, tak pan Kindernay k tomu zaujímá velmi rozumné stanovisko. Myslím si, že ta dohoda mezi námi a jím byla historicky učiněna, zrealizována a tím by ta věc měla být uzavřena.“

Fakticky by opravdu nemuselo jít o nic tak hrozného. Soud pouze vrátil rozhodování o převodu Kindernayových licencí na RTV Galaxii na úplný začátek a řekl, že účastníkem řízení má být i firma KTV, neúspěšný žadatel o totéž. Dnešní rada by tedy mohla jenom potvrdit výrok své předchůdkyně. Tedy pokud pražský Městský soud ještě potvrdí, že zamítnutí žádosti o převod licencí na KTV platí. To by mohlo trvat nějaký ten pátek – a do té doby by bylo od rady celkem nerozumné znovu hlasovat o převodu licencí na RTV Galaxii… „Na druhou stranu, čím déle bude problém trvat, tím větší škody mohou na straně RTV Galaxie narůstat,“ říká Martin Dvořák.

„Je pravděpodobné, že pravomocně neukončené řízení ve věci KTV - opět u Městského soudu - bude Rada považovat za překážku a přeruší řízení. Takové rozhodnutí Rady sice nelze předjímat, je to však zatím obvyklá - opatrná – praxe,“ říká Pavel Barák z Úřadu vysílací rady. Lze prý předpokládat, že KTV u soudu neuspěje a celá věc se tak urovná. Záleží však na tom, jak se zástupci KTV, RTV Galaxie a Martin Kindernay dohodnou na ústním slyšení před vysílací radou, které by mělo proběhnout ve čtvrtek 20. ledna (v den, kdy vychází toto číslo Reflexu). „Předmětem tohoto řízení je jen žádost o převod licence na RTV Galaxii,“ potvrdil Barák. Jak se zachová Martin Kindernay?

(REFLEX 3, 20.1.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home