potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, ledna 26, 2005

Naděje na celoevropskou televizi TV1EU definitivně padly

Slovenská Rada pro vysílání a retransmisi odmítla udělit pochybnému projektu vysílací licenci

BRATISLAVA/BRUSEL – Slovenský podnikatel Pavol Hakan a jeho projekt celoevropské televizní stanice TV1EU utržili poslední ránu. Po několika odkladech zahájení vysílání totiž ambiciózní kanál nezískal licenci pro satelitní vysílání, o níž žádal slovenskou Radu pro vysílání a retransmisi. Bez ní nemůže distribuovat televizní signál na pozemní vysílače a do kabelových rozvodů a oslovit tak 110 milionů evropských domácností, jak sliboval na svých internetových stránkách.

Projekt TV1EU vzbuzoval již od počátku veliké pochybnosti. Počítal s poměrně náročným programem a vysíláním ve všech jazycích členských států Evropské unie, ale nechtěl vysílat více než jeden a až dva reklamní bloky denně (před a po hlavní zpravodajské relaci). Nebylo tedy jasné, z čeho by se měla taková televize uživit. Podezření vyvolával i sám Pavol Hakan (v tiskových materiálech označovaný jako Dr. Paul Hakan), jediný majitel košické společnosti TV1EU Broadcasting se základním jměním 200 tisíc slovenských korun.

O Hakanovi vědí slovenská média své. Před časem se prohlašoval za zástupce britské veřejnoprávní stanice BBC a domlouval s nimi „spolupráci“. BBC však jakoukoli spojitost s Hakanem odmítla. První informace o jeho televizním projektu TV1EU se objevily loni na jaře. Od té doby se s železnou pravidelností dostávaly na stránky novin a časopisů, ale především na různé mediální weby. Hakan celkem čtyřikrát posunul termín zahájení vysílání. Nejvážněji vypadal loňský zářijový (TV1EU měla začít vysílat 20. září 2004), po jehož uplynutí dokonce Hakanovi údajní partneři uspořádali tiskovou konferenci v bruselském sídle Evropského parlamentu.

Ačkoli Hakan sliboval úzkou spolupráci s oficiálními představiteli EU, a dokonce se chlubil záštitou bývalého šéfa unie Romana Prodiho, zástupci EU neměli o chystané televizi žádné tušení. V bleskovém průzkumu polského deníku Gazeta Wyborcza komisaři a evropští poslanci odpovídali, že o stanici TV1EU dosud neslyšeli a že je ani nekontaktoval žádný její zástupce. Hakan přitom loni v úvodníku na dnes již nefunkční internetové stránce www.tv1eu.net napsal: „Myšlenka I. Evropské Televize se zrodila na jaře loňského roku. Od začátku byla vítaná a podporovaná jak Evropskou komisí v čele s prezidentem Prodim, tak i dalšími institucemi a představiteli EU a já věřím, že spolu se svým výkonným týmem můžeme počítat i s vaší podporou, s podporou budoucích diváků I. Evropské Televize.“

Už z tohoto textu, který sliboval například denní magazíny BonjourEuropa, BuonaSeraEuropa a GoodNightEurope či panoramatické živé záběry všech evropských metropolí v pořadu EULive, bylo patrné, že jde spíše o projekt z říše snů. „V programové struktuře I. Evropské Televize se počítá dále se ságami, s kinofilmy, s dokumenty, se sitcomy, ale též s celovečerními velkoprogramy, jako "MissEU", či "HalloEuropa" s prominentními hosty, hvězdami a velkou tombolou,“ psal Hakan a dodal, že všechny pořady vzniknou na území unie a budou je produkovat externí firmy: „Všechny programy se budou natáčet hlavně v anglickém, v německém, ve francouzském, v italském nebo v španělském jazyce (do vysílání I. Evropské Televize se však dostanou až po přidání synchronů, dabingu resp. plného dabingu ve všech jazycích EU). Více než 2/3 programů by měly moderovat tváře známé z titulních stránek.“

O jaké tváře by mělo jít, ale už Hakan nespecifikoval. Zato v zajištění vysílání měl „jasno“: „Vysílání I. Evropské Televize se bude pomocí speciálního software-u předem mixovat na hard disk a pak bude v reálném čase odvysíláno již připraveným počítačovým systémem.“ Ačkoli většina evropských médií již projekt TV1EU s údajnou licencí od slovenské vysílací rady, provozovatelem v Košicích, studiem v Budapešti a pobočkou v Bruselu prohlédla, Hakan pokračuje ve snahách o jeho medializaci. Zaregistroval si novou internetovou doménu www.tv1-eu.com, na které slibuje pátý, tentokrát prý už definitivní termín zahájení vysílání: 31. leden 2005. Potíž je v tom, že v oboru Hakanovi a jeho smyšlenkám o celoevropské televizi už nikdo nevěří.

(Evropské noviny, 26.1.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home