potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, ledna 12, 2005

Nova změnila partnera pro východočeské vysílání

Novým regionálním studiem TV Nova se stala královéhradecká televize Puls. Nahradila hradecké a pardubické studio GRTS.

PRAHA – Televize Nova se rozhodla od 1. ledna změnit partnera, který pro ni připravuje regionální vysílání Právě teď z východních Čech. Poslední čtyři roky tuto relaci produkovala královéhradecká společnost GRTS, od Nového roku ji nahradila východočeská televize Puls, která se připojuje s regionálními zprávami také do vysílání televize Prima. Puls je od podzimu loňského roku součástí Regionální televizní agentury (RTA) mediálního lobbisty a vydavatele serveru Česká média Jaroslava Berky.

Šéfredaktor: nebyli jsme spokojeni

„Existuje určitá nespokojenost s tím, jakým způsobem některá studia vyráběla regionální zpravodajství, a proto se už dlouhodobě přemýšlelo o systému, který by z jednoho jediného centra zajistil například jednotný vizuál, jednotnou formálně obsahovou podobu, centrální práci s jednotlivými redaktory a podobně,“ vysvětluje změnu šéfredaktor zpravodajství Novy Martin Ondráček. Tím, že GRTS přestane pro Novu připravovat regionální vysílání, podle něj ale nekončí veškerá spolupráce s touto společností: „Spolupráce s RTA neznamená, že bychom ukončili smluvní spolupráci s ostatními dodavateli zpravodajských příspěvků. I ta studia, která nebudou od 1. ledna vysílat Právě teď, dostanou smlouvu na dodávky zpravodajských příspěvků, stejně jako další malí dodavatelé.“

V řadě regionů by tak měl počet studií, které Nově dodávají zpravodajství, naopak stoupnout. Podle generálního ředitele Novy Petra Dvořáka bude televize v letošním roce spolupracovat kromě RTA s dalšími devětadvaceti subjekty. Dodávání příspěvků do Televizních novin a odpojované regionální vysílání jsou ale dvě naprosto odlišné věci: zatímco za příspěvky studio dostává smluvní cenu mezi třemi až pěti tisíci korunami na reportáž, u regionálního vysílání si samo prodává i regionální reklamu. A o tu právě přišla GRTS spolu s dalšími přibližně osmi studii po celé republice (např. brněnská televize Atlas). Pro pardubickou firmu, která s Novou od roku 2000 uzavírala termínované smlouvy vždy na jeden kalendářní rok, to znamenalo nemalé komplikace.

GRTS bude zřejmě pracovat pro Primu

„Oficiálně jsme se dlouho vůbec nic nedozvěděli, přitom výpovědní lhůty třeba pro trasy trvají až tři měsíce,“ říká šéf GRTS Oldřich Bíla. Jeho společnost společně s další královéhradeckou firmou TV Proxima dodává příspěvky do Televizních novin a vážně jedná s majiteli televize Prima a regionálních studií RTV Galaxie o zajišťování regionálního zpravodajství pro novou krajskou stanici TV Pardubice, která by měla vysílat podobně jako TV Praha nebo TV Hradec Králové společný program a odpojované regionální zprávy.

Smůlou GRTS je fakt, že smlouva, kterou s televizí Nova podepsala, žádnou výpovědní lhůtu neobsahovala. Pardubické studio tedy podobně jako další regionální partneři Novy dostalo vyrozumění o ukončení spolupráce pouhé tři týdny před vypršením smlouvy na loňský rok. „Pokud bychom s nimi smlouvy vypovídali v průběhu roku, museli bychom to udělat tři měsíce dopředu. Jenže smlouvy se uzavírají vždy na rok a každého 1. ledna se znovu obnovují. Neoficiálně má tuto informaci většina těchto studií už několik týdnů,“ tvrdil koncem prosince šéfredaktor zpravodajství Novy Ondráček.

Ředitel hradecké televize Puls a její dosavadní stoprocentní majitel Václav Patka (po vstupu RTA mu zůstává 49-procentní podíl na licenci) tvrdí, že jej k práci pro Novu přinutil dlouhodobý nezájem Primy o vzájemnou spolupráci. Puls vysílá na jejích frekvencích východočeské zpravodajství (obě televize se podle licence musí dělit o společné frekvence) a dříve jí dodával také příspěvky pro její hlavní zpravodajskou relaci Deník. Jakmile ale majitelé Primy koupili RTV Galaxii, která provozuje regionální TV Hradec Králové, zájem o příspěvky od Pulsu ustal. Prima je odebírá výhradně od své regionální stanice, pro jejíž chystanou pardubickou odnož získala frekvenci, na které Puls dokrýval centrum Pardubic a musel se jí vzdát. „Mým partnerem se nestává jen Dr. Berka, ale RTA, která podobným způsobem sdružuje i další velká regionální studia, která mají společný jasný cíl – udržet vysílání a pluralitu na obrazovkách v regionech a získat celoplošný digitální kanál,“ vysvětluje Patka, proč po šestnácti letech samostatného vysílání prodal většinový podíl v televizi Puls agentuře RTA.

RTA usiluje o celoplošnou licenci

Berkova RTA se přihlásila do výběrového řízení na licence pro pozemní digitální televize, které začátkem listopadu vypsala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Její projekt by měl být podle dostupných informací plnoformátovou stanicí s regionálními vstupy. Sám Berka k účasti na licenčním řízení ještě před jeho vypsáním řekl: „Pokud Rada vypíše výběrové řízení, RTA se přihlásí s projektem zpravodajské regionální televize, tzn. určité části programu budou celoplošné a určité části programu regionální a budeme zvažovat, kolik by nás stálo a co by to znamenalo, kdybychom mezitím začali vysílat jiným způsobem – třeba po satelitu.“ Takové vysílání by podle Berky bylo zkušební a RTA by na něm vychytala všechny chyby. „Nechtěli bychom začít fungovat tak, aby si diváci vytvořili nějaký názor, který se potom bude velice složitě měnit a to by se samozřejmě promítalo do ekonomických výsledků té společnosti.“

Berka by rád zopakoval strategii regionálních deníků Bohemia, které v součtu prodávají téměř stejný náklad jako nejčtenější celostátní deník Blesk: „Dá se říct, že úspěch deníků Bohemia ukazuje, že lidi zajímá to, co je v jejich regionu, jsou-li ty informace poskládány a zpracovány tak, že jim rozumějí. Domnívám se, že je možné postavit televizi, která bude mít ten charakter těch informací z regionů a v té části, kterou budeme nazývat zpravodajstvím, si to představuji konkrétně tak, že by byla určitá část zpravodajských relací celoplošná – dejme tomu dva nebo tři příspěvky, pak by byla znělka a zbývající část by byly regionální příspěvky.“ Vedle toho by RTA dále pracovala pro Novu a v regionech, kde její studia sdílí kmitočty s Primou, by se připojovala do jejího vysílání s regionálními zpravodajskými relacemi

(Krajské noviny Pardubice, 12.1.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home