potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, ledna 13, 2005

Regiony na holičkách

Přelom roku znamenal dost důležitou změnu v regionálním vysílání televize Nova. Mnohým studiím z Barrandova vzkázali, že s nimi „nejsou spokojeni“ a vybrali si pro vysílání pořadu Právě teď nového partnera: mediálního lobbistu Jaroslava Berku a jeho Regionální televizní agenturu (RTA).

Na tom by jistě nebylo nic špatného, pokud by se ovšem regiony o této změně oficiálně nedozvěděly nějaké tři týdny před koncem roku – v době, kdy jejich obchodníci obvykle už jednají s klienty o regionální reklamě na leden a únor. Prodej reklamních časů před a po pořadu Právě teď totiž probíhá výlučně v jejich v režii a tvoří nezanedbatelnou část jejich zisku. Tedy kromě toho, že Nově prodávají také reportáže do Televizních novin.

Regionální studia nepatří Nově a nemají na odpojované vysílání nárok jako to je v případě Primy, která se s regiony dělí o frekvence. Pro Primu je to životně důležité: bez „sdílení kmitočtů“ by ani nemohla vysílat celoplošně. Nova udržuje regionální vysílání čistě z vlastní vůle jako zpestření programu. S řadou regionálních studií spolupracovala dlouhá léta, přičemž smlouvy o spolupráci uzavírala pokaždé na jeden kalendářní rok.

O smlouvách na následující rok se obvykle začínalo jednat v říjnu či začátkem listopadu. Loni si ale Nova dávala na čas. Když ji koncem listopadu začala některá studia bombardovat dotazy, co že bude se smlouvami na další rok, zarytě mlčela. V té době už majitel internetového serveru Česká média a krizový komunikátor Jaroslav Berka (pracoval pro Novu, konkrétně pro jejího spolumajitele Jiřího Šmejce) začal skupovat podíly ve studiích, které vysílají společně s Primou.

Na Primě se to nikomu dvakrát nelíbilo, ale nemohli proti tomu nic dělat, protože regiony jsou samostatné a jediné, co je pojí, je společná licence, na jejímž základě se regiony každý den připojují do celostátního vysílání. Stejná studia, která skoupila Berkova RTA, začala od Nového roku pracovat i pro televizi Nova. Nejen jako dodavatelé reportáží pro Televizní noviny, ale i jako výrobci pořadu Právě teď.

Na tom by také nebylo nic divného. Smlouvy s původními výrobci pořadu Právě teď vypršely a Novu nemohl nikdo nutit uzavírat s nimi nové. Ale je tu jedno velké kdyby. Šéfredaktor zpravodajství Novy Martin Ondráček tvrdí, že důvodem ke změně byla dlouhodobá nespokojenost s kvalitou práce původních regionů. Zajímavé ale je, že zástupci těchto studií o žádných výtkách z Barrandova nevědí. „Pokud se jim něco nelíbilo, nebyl by problém nám to říct a my bychom na tom zapracovali. Vždycky jsme se nějak dohodli,“ říká majitelka brněnského studia ITV Dana Mervartová. Její firma zaměstnává čtrnáct lidí a usilovně hledá nové uplatnění.

Brněnské Právě teď nyní vysílá televize Fatem, která patří Berkově RTA. Stejná televize se také dělí s Primou o jihomoravské vysílače. Změnila se grafika, klasické reportáže nahradily čtené zprávy a statické obrázky. „Volali nám diváci i klienti, co to provádíme. Těžko jim vysvětluji, že už nevysíláme my, ale Fatem. Nicméně je to jiný styl a každé začátky jsou těžké,“ říká Mervartová. Podobné zkušenosti má i její kolega Oldřich Bíla, který provozuje studia GRTS v Hradci Králové a Pardubicích – také hledá pro své volné výrobní kapacity další uplatnění.

Obě firmy – ITV i GRTS – zároveň nadále prodávají Nově regionální příspěvky do Televizních novin (stejně jako 28 dalších subjektů). To je ale jen malá část ve srovnání s možnostmi, které skýtalo samostatné vysílání na frekvencích nejsledovanější české televize. Říkejme tomu jakkoli, ale až bude Nova příště v nějaké reportáži lamentovat nad úrovní podnikatelské kultury v České republice, měla by si nejprve zamést před vlastním prahem.

(REFLEX 2, 13.1.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home