potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, února 10, 2005

Digitální neštěstí

Ať to přebírám, jak chci, docházím k závěru, že výběrové řízení na licence pro digitální televize, které loni na podzim vypsala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, nemůže dopadnout dobře. Nejde přitom „jen“ o výzvu parlamentní mediální komise, aby se radní vyvarovali všech nevratných kroků (což je bezesporu i udělení vysílací licence s platností na dvanáct let a zákonnou pojistkou na její prodloužení o ještě jedno stejně dlouhé období), jež by mohly časem digitalizaci televizního vysílání zkomplikovat; problém si totiž nadělila i sama Rada.

Pro vypsání licenčního řízení loni v listopadu hlasovalo osm radních. Pět se zdrželo nebo hlasovalo proti s výtkou, že dokud sněmovna neschválí nový mediální zákon, nebylo by správné rozdávat digitální licence. Podle zákona je možné tendr vypsat ve chvíli, kdy pro něj hlasuje nadpoloviční většina z třináctičlenné Rady (dokonce snad jen přítomných členů). Jenže pro udělení licence musí hlasovat minimálně devět radních.

Počítejte se mnou: třináct mínus pět rovná se osm. K tomu připočtěte výzvu mediální komise a hrozbu, že by Poslanecká sněmovna mohla dvakrát za sebou odmítnout výroční zprávu mediální Rady za loňský rok. V takovém případě by totiž Rada automaticky skončila. Ještě si myslíte, že se najde devět statečných, kteří udělí některému s třiatřiceti televizních projektů (blíže o nich v tomto čísle na straně 32) digitální licenci? Já o tom vážně pochybuji.

(REFLEX 6, 10.2.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home