potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

sobota, února 12, 2005

Největší Čech, největší Češka

Česká televize převzala ze zahraničí osvědčenou reality show Největší Čech, v níž diváci vybírají historicky nejdůležitější osobnost České republiky. Svým názvem ale dopředu určuje, že vítězem bude muž.

Podobné televizní soutěže již proběhly ve Velké Británii a Německu a sklidily velký úspěch. Média v jejich průběhu rozvířila širokou diskusi, kdo má a kdo nemá právo být nominován mezi stovku či desítku nejlepších; zda se například dají porovnávat Winston Churchill a princezna Diana, nebo zda Němci mohou hlasovat o významu Adolfa Hitlera (nakonec byl z hlasování dopředu vyřazen).

Česká verze soutěže bude podle šéfproducenta producentského centra nových formátů ČT Jana Šterna poměrně liberální, takže o titul největšího Čecha může soupeřit třeba i Marie Terezie nebo Franz Kafka, kteří nikdy Čechy nebyli. Potíž je v tom, že název pořadu už dopředu diskriminuje jakoukoli ženskou adeptku. Jak by asi zněla věta, že největším Čechem v dějinách je zpěvačka Lucie Bílá?

Je to taková voda na mlýn všem českým feministkám. Osobně jsem velmi zvědavý, zda některá z nich tento příklad zmedializuje, kdy a jakou formou. Jan Štern na tiskové konferenci k Největšímu Čechovi prohlásil, že v Británii se do stovky nejlepších dostalo třináct žen. To je mizivé číslo. V upoutávkách na českou verzi soutěže prý není zmiňovaná ani jedna česká osobnost ženského pohlaví (nemohu to tvrdit s jistotou, v době psaní této glosy ještě žádné upoutávky ve vysílání ČT neběžely, ale informaci mám od lidí, kteří výrobu upoutávek přímo zadávají). Náhoda?

V redakci Reflexu (která sama o sobě je dost maskulinní) jsme za posledních několik měsíců vedli nespočet diskusí o tom, zda dát či nedat větší prostor čistě ženským tématům. Zda si ženy v našem časopise vůbec mají co přečíst, a zda se dají ženská témata psát jinak, inteligentněji a zajímavěji než v čistě ženských časopisech. Jestli vůbec taková témata existují. Jistěže existují. Ženská diskriminace je sice téma stokrát omleté, ale dokud nepovede k viditelným změnám ve společnosti, nebude ho nikdy dost. Teprve pak se problém s diskriminačním názvem televizní soutěže stane opravdu malicherným.

(Konec konců 2/05, leden 2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home