potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pondělí, února 14, 2005

Polská televize odmítla společný multiplex

Polská veřejnoprávní televize TVP odmítla vstoupit do společného digitálního multiplexu se dvěma největšími komerčními stanicemi Polsat a TVN. Důvodem je její snaha získat vlastní digitální síť, o kterou by se nedělila s žádným privátním provozovatelem, uvedl redaktor deníku Gazeta Wyborcza Vadim Makarenko.

Polsat a TVN založily společnost Polský televizní operátor (POT), která chtěla během období, kdy se v Polsku ještě nebudou vypínat analogové televizní vysílače, provozovat dočasný digitální multiplex se všemi analogově vysílajícími celoplošnými polskými televizními stanicemi. Jeho spuštění ale zdržovalo rozhodnutí TVP, která si nechala vypracovat právní analýzu, zda může jako veřejnoprávní médium, které vysílá ze zákona, vstoupit do společné firmy z komerčními provozovateli.

„Polská televize si nechala vypracovat dodatečné expertízy, které rozešle na Radu pro rozhlas a televizi a na Ministerstvo informatiky. (…) Nemůžeme si dovolit učinit krok, který by byl v budoucnu vnímán jako negativní,“ prohlásil mluvčí TVP Jarosław Szczepański. Podle Tomasze Berezowského z vedení komerční televize TVN by nebylo na postupu TVP nic divného, pokud by vypracování právních analýz netrvalo několik měsíců a tím nezdržovalo spuštění prvního digitálního multiplexu v zemi. „Měli bychom se co nejdříve shodnout na postupu při digitalizaci televizního vysílání. POT k tomu chce rozhodně přispět,“ říká Berezowski.

POT vznikl začátkem loňského roku a v jeho čele měl stanout bývalý politik Wiesław Walendziak. Polská televize si nechala kvůli vstupu do společnosti vypracovat analýzu od polské pobočky auditorské společnosti Deloitte&Touche, která jí doporučila s POT nespolupracovat. Na výtky, že o svém rozhodnutí informovala s několikaměsíčním zpožděním, TVP namítá, že krátce po vzniku POT došlo k výměně vedení televize a to mělo spoustu jiných starostí. TVP se pak rozhodla jít do digitalizace sama.

Již v dubnu 2004 zprovoznila Polská televize digitální vysílač v Suché Hoře v podkarpatském vojvodství. Později si mohli diváci naladit digitální signál TVP i ve Slezsku. Podle neoficiálních informací se za loňský rok jen v podkarpatském vojvodství prodalo na pět tisíc set-top-boxů pro příjem DVB-T. Jejich cena se pohybuje mezi 400 a 500 zlotými (2800 až 3500 Kč). Začátkem letošního roku chtěly komerční televize vyzkoušet, jaký vliv na prodejnost set-top-boxů by měly změny v jejich programové nabídce. Na přelomu ledna a února ale Polsat a TVN oznámily Polské televizi, že odstupují od plánu rozšířit programovou nabídku jejího zkušebního multiplexu ve Slezsku.

(ČRo Digital, 14.2.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home