potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, února 08, 2005

Polsko spustí komerční provoz DVB-T ještě letos

Wirtualnemedia.pl (jp)

Pravděpodobně již tento měsíc zveřejní polské ministerstvo infrastruktury koncepci přechodu na pozemní digitální rozhlasové a televizní vysílání. Podle náměstka Wojciecha Hałky by první komerční multiplexy mohly zahájit vysílání již na přelomu letošního a příštího roku. Koncepce předpokládá, že v roce 2014 by měli všichni Poláci bez problémů přijímat pozemní digitální televizi.

Podobně jako v České republice ale i Poláci řeší problém, jak naložit se současnými analogovými televizními stanicemi, zejména pak s třemi největšími hráči na trhu: veřejnoprávní TVP a komerčními stanicemi Polsat a TVN. Polská televize by chtěla sama pro sebe celý multiplex veřejné služby. Jenže zájem o vlastní digitální síť projevila také TVN, která kromě plnoformátového programu již nyní provozuje po kabelu a na satelitu dalších sedm tematických kanálů. Také Polsat provozuje několik specializovaných kanálů, které by rád šířil pozemní cestou.

Obě komerční televize se již dohodly, že na podzim spustí společný testovací multiplex a nyní čekají na odezvu veřejnoprávní TVP. Přechod na DVB-T přímo ovlivní osm z dvanácti milionů polských domácností. Tolik jich totiž přijímá televizi prostřednictvím klasické analogové antény. Další čtyři miliony mají kabelovou přípojku – těch se tedy přechod na DVB-T přímo netýká. Úřad pro regulaci telekomunikací a pošty už stanovil způsob výměny analogových kmitočtů za digitální. Polsko by mělo pokrýt šest celoplošných multiplexů, případně ještě sedmý, který by ale nepokryl úplně celé území.

Ministerstvo infrastruktury prosazuje, aby v první fázi existovaly pouze dva celoplošné multiplexy. Licence k jejich provozování bude udělovat Rada pro rozhlas a televizi, přičemž tyto multiplexy by ještě – podobně jako v České republice – nevyužívaly kmitočty současných analogových televizí. Vůbec prvními oblastmi, které by měly spustit komerční vysílání DVB-T, by měly být Mazovsko a Velkopolsko. Definitivní vypnutí analogu Poláci předpokládají na rok 2014. Evropská komise požaduje, aby členské státy EU ukončily analogové televizní vysílání nejpozději do roku 2015.

0 Comments:

Okomentovat

<< Home