potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, února 09, 2005

Soud vrátil Kindernayovi bývalou televizi Galaxie

„Je to proti mé vůli,“ říká královéhradecký podnikatel. Galaxii už před třemi lety prodal majiteli TV Prima.

PRAHA – Královéhradecký podnikatel Martin Kindernay se znovu vrátil k provozování televizního vysílání. Městský soud v Praze totiž v polovině prosince loňského roku zrušil převod Kindernayových licencí pro pozemní vysílání bývalé televize Galaxie (a později metropolitní stanice TV3) v Praze a Hradci Králové na jeho společnost RTV Galaxie, kterou později prodal firmě GES Media Holding. Té patří mj. také celoplošná komerční televize Prima nebo síť rádií Hey!

Převod v roce 2002 schválila tehdejší Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, když těsně předtím odmítla tu samou žádost o převod licencí na lucemburskou společnost KTV. Tu rovněž stoprocentně vlastnil Kindernay, ale složitá organizační struktura mu znemožňovala vykonávat vlastnická práva. Firmu v podstatě kontrolovali zástupci jiné lucemburské společnosti European Media Ventures (EMV), investora televize TV3, kteří usilovali o získání kontroly nad vysílacími licencemi TV3. Zákon přitom umožňoval pouze převod licence z fyzické osoby na společnost ve stoprocentním vlastnictví této fyzické osoby, která by ji měla zároveň zcela ovládat.

Rada se vrátí k žádosti o převod na RTV Galaxii

Rada převod Kindernayových licencí na KTV odmítla z toho důvodu, že ji Martin Kindernay nekontroluje a tudíž by šlo o porušení zákona. Proti tomu se ohradili zástupci EMV ve vedení KTV a jménem této společnosti, ale bez souhlasu Martina Kindernaye, podali na Radu žalobu k pražskému městskému soudu. Když u něj neuspěli, zaslali stížnost na Ústavní soud. Vysílací rada mezitím převedla Kindernayovy licence na RTV Galaxii a hradecký podnikatel tuto firmu prodal majitelům televize Prima. Ústavní soud však loni v listopadu dospěl k názoru, že KTV měla být účastníkem řízení také u procesu rozhodování o převodu Kindernayových licencí na RTV Galaxii a v tomto smyslu apeloval na Městský soud v Praze, aby se kauzou znovu zabýval. Městský soud pak převod licencí zrušil, čímž se oprávnění k provozování celodenního regionálního vysílání TV3, nyní již pod názvy TV Praha a TV Hradec Králové, vrátilo k Martinu Kindernayovi. Současná vysílací rada musí znovu řešit žádost o jejich převod na RTV Galaxii.

„Licence se ke mně vrací proti mé vůli a já teď musím řešit, co s nimi,“ reagoval Kindernay bezprostředně po lednové výzvě Rady, aby se znovu ujal provozování regionálních televizí v Praze a Hradci Králové. Nová situace zkomplikovala zahájení vysílání další regionální stanice RTV Galaxie – TV Pardubice. Majitel Primy je chtěl spustit nejpozději koncem února, kdy vyprší zákonem stanovená lhůta (jinak by o licenci přišel). Nyní to ale vypadá, že TV Pardubice nezahájí vysílání do doby, než radní znovu schválí převod Kindernayových licencí na RTV Galaxii. Potvrzuje to i mluvčí Primy Jana Malíková: „Spuštění TV Pardubice závisí mimo jiné na dokončení převodu licence na RTV Galaxie, a.s. S ohledem na situaci jsme přesvědčeni, že případným zdržením žádná zákonná lhůta nemůže být porušena.“

Zástupci RTV Galaxie vychází mimo jiné z toho názoru, že současné právní komplikace způsobila Rada pro vysílání, byť v jiném složení; měla by to být tedy Rada, kdo by je měl vyřešit ke spokojenosti všech zúčastněných stran. „RTV Galaxie, a.s. je připravena s ohledem na skutečnost, že celá situace vznikla procesním pochybením Rady, uplatnit nárok na náhradu škody vůči státu. Protože se však snaží předcházet vzniku škody a má za to, že tak jedná i Rada, věří, že k tomuto kroku nebude důvod a licence jí bude opět "vrácena",“ říká mluvčí Malíková. Firma tedy podle ní zatím nepodniká žádné konkrétní právní kroky, protože je přesvědčena o tom, že dojde k opakovanému převodu licencí na RTV Galaxii.

Investor TV3 nechce vysílat, jde mu jen o odškodné

Žalobu na stát naopak podá společnost EMV, která chce na České republice vysoudit miliardu korun za zničenou investici do televize TV3. Právní zástupce EMV Ladislav Štorek už naznačil, že EMV rozhodně nepočítá s tím, že by se vrátila k televiznímu vysílání. Pražský městský soud sice ještě má rozhodnout o žalobě firmy KTV na vysílací Radu kvůli zamítnutí žádosti o převod Kindernayových licencí na tuto společnost, ale podle všech zúčastněných stran je téměř jisté, že KTV v tomto sporu neuspěje. „Po jednání na Radě jsme přesvědčeni, že nic nebrání rychlému opětovnému převodu licence z Martina Kindernaye na RTV Galaxie, a.s. Převod licence na KTV S.a.r.l. není vzhledem k majetkoprávní situaci v uvedené společnosti právně možný,“ říká mluvčí Primy Malíková.

Nicméně do doby, než soud rozhodne o žalobě KTV na Radu, bude oficiálním provozovatelem TV Praha a TV Hradec Králové Martin Kidernay, zatímco RTV Galaxie pro něj bude zajišťovat vysílání jako servisní organizace. Jedná se především o technické zázemí, protože například regionální zpravodajské příspěvky pro TV Hradec Králové připravuje společnost Galaxie sport, provozovatel stejnojmenného kabelového a satelitního sportovního kanálu. „Nemám zatím žádné zprávy o tom, že by se na této spolupráci něco měnilo,“ řekl Krajským novinám jednatel této společnosti Jiří Hojgr.
RTV Galaxie provozovala televizní vysílání v Praze a Hradci Králové od roku 2002. Metropolitní stanice TV Praha a TV Hradec Králové sleduje podle průzkumu Mediaprojekt zhruba 20 tisíc diváků denně a téměř 90 tisíc alespoň jednou týdně.

Televize neměří svoji sledovanost prostřednictvím peoplemetrů, a tak jsou jejich výsledky k dispozici pouze zpětně vždy za období klouzavého čtvrtletí. Majitel Primy, mediální skupina GES, původně počítal s tím, že pod hlavičkou RTV Galaxie zprovozní krajské televize na celém území České republiky. Narazil ale na problém s nedostatkem analogových kmitočtů a nečekanou konkurenci ze strany Regionální Televizní Agentury, která postupně skoupila podíly ve velkých regionálních studiích, jež sdílejí frekvence s Primou a která se časem mohla stát součástí projektu RTV Galaxie.

(Krajské noviny Pardubice, 9.2.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home