potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, února 03, 2005

ČT 24 - a co koncesionář?

Česká televize chce v dubnu spustit speciální zpravodajský kanál. Protože však není dořešená otázka obsazení digitálního multiplexu provozovaného Českými radiokomunikacemi, který měla původně obsadit obě veřejnoprávní média – kromě ČT i Český rozhlas – měla by se televizní stanice s pracovním názvem ČT 24 objevit nejprve v kabelových sítích a na satelitu.

Je to sice chvályhodné, ale jak k tomu přijde poctivý koncesionář, který nemá a třeba ani nemůže mít kabelovou televizi? Pokud se ČT 24 objeví jako volně přístupný (nekódovaný) kanál na satelitu, musel by si takový divák pořídit satelitní digitální set-top-box, který by mu umožnil přijímat satelitní programy. A za necelý rok na to, až zahájí vysílání první české pozemní digitální televize, by kupoval pro změnu set-top-box pro terestrické digitální televize (včetně zpravodajského kanálu ČT).

Otázka zní: Může ČT spustit další televizní kanál placený z veřejných prostředků, aniž by byl dostupný pro všechny koncesionáře? A jak k tomu tito koncesionáři přijdou? Podobný problém bude už brzy řešit Polská televize, která na květen oznámila start speciálního kanálu TVP Kultura. Ten bude vysílat také jenom po kabelu a na satelitu. Zpravodajskému kanálu ČT fandím, na Kavčích horách by ale měli vymyslet, jak se dostane opravdu ke všem divákům.

(REFLEX 5, 3.2.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home