potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, února 09, 2005

V Hradci Králové vzniká už druhá sportovní televize

HRADEC KRÁLOVÉ – Z východních Čech by mohla v dohledné době vysílat už druhá sportovní televize. Královéhradecká společnost Galaxie sport, která provozuje stejnojmenný kabelový a satelitní kanál, totiž usiluje o vysílací licenci pro pozemní digitální televizi Sport 2. Ta by podobně jako Galaxie sport vysílala z prostor hradeckého letiště Věkoše, ale na rozdíl od této stanice by šlo o kódovaný, tedy speciálně placený kanál. Uvedl to jednatel Galaxie sport Jiří Hojgr.

Sport 2 by se podobně jako Galaxie sport zaměřil především na přenosy a záznamy zahraničních sportovních utkání jako je Premier league, NBA či španělská fotbalová liga. Domácí sportovní události by přenechal volně vysílajícím televizím, jako je ČT, Nova nebo Prima. „Jestliže chceme být placeným programem, předpokládáme, že bychom přenášeli zahraniční soutěže, které nejsou doménou těchto volných kanálů,“ vysvětluje Hojgr. Neznamená to však, že by Sport 2 zcela pomíjel domácí sportovní scénu. „Chceme zachovat určitý blok českého sportu formou magazínů,“ slibuje Hojgr. „Dále bychom chtěli záběr Sportu 2 rozšířit o další sportovní odvětví, která v současné době získávají na popularitě: horská kola, snowborading nebo akrobatické lyžování.“

Kanál Sport 2 usiluje o programovou pozici v digitální síti označované jako C, kterou provozuje Český Telecom. Ta svým signálem pokryje také Hradec Králové, Pardubice a široké okolí (ale ani zdaleka ne celý Královéhradecký a Pardubický kraj). Jiří Hojgr předpokládá, že by se počáteční investice do Sportu 2 měly pohybovat v řádu desítek milionů korun a provozní náklady by měly být podobné jako u Galaxie sport. Pokrýt by je měla belgická společnost Districan, která pomáhala i se zprovozněním Galaxie sport. Pokud by Sport 2 získal vysílací licenci, firma by zvýšila počet zaměstnanců a spolupracovníků ze současných šedesáti na sto. Hojgr ale nepředpokládá, že by se stěhovala z Hradce Králové do Prahy.

Sport 2 by měl oslovit zejména mladé diváky ve věku od 18 do 45 let středního a vyššího vzdělání a střední a vyšší příjmové kategorie. Hojgrovou ambicí je zasáhnout 35 až 45 procent domácností s možností příjmu pozemní digitální televize. Zatím však není jisté, zda nový sportovní kanál vůbec získá licenci. Vysílací rada totiž hodlá upřednostnit projekty neplacených, tedy volně šířených televizí a nad tendrem se vznáší celá řada pochybností. Nelze dokonce vyloučit, že sněmovna Radu kvůli výběrovému řízení na digitální televize odvolá a celý konkurz skončí fiaskem.

(Krajské noviny Pardubice, 9.2.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home