potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, března 24, 2005

Držte si licence, jedeme z kopce

Vlastnit v České republice rádio nebo televizi začíná být docela riskantní podnik. Stačí, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odflákla zdůvodnění, proč v licenčním řízení vybrala zrovna váš projekt a po několika letech soudních tahanic Rady s neúspěšnými protikandidáty můžete zavřít krám.

Vyprávět by mohl prezident Frekvence 1 a Evropy 2 Michel Fleischmann, kterému soud odebral licenci pro vysílání pražského Inforádia doslova několik dní po jeho startu. Rádio pokračuje (v podstatě nelegálně) dál a chce se odvolat. Stejný osud potkal také slovenské rádio Twist a jeho pražský vysílač. Radní si při udělování licence nevšimli, že Twistu odklepli frekvenci, o kterou vůbec nežádal. Rádio na ní vysílá už druhý rok a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ho soudní rozhodnutí nějak vzrušovalo. Ostatně, chybu udělali radní a podle právní hantýrky by tak majitelé Twistu mohl říci, že vysílali v dobré víře.

Zajímavé je, že v případě Twistu to byl zrovna Fleischmann, kdo se jako neúspěšný žadatel ve stejném výběrovém řízení obrátil na Městský soud v Praze a nakonec uspěl. Zdá se tedy, že ideálním řešením by bylo Twist zbavit oprávnění k vysílání (stejně ho v Praze skoro nikdo neposlouchá), Fleischmannovi přidělit jeho frekvenci a zároveň mu sebrat tu, na které nyní vysílá jeho Inforádio. Jenže tak jednoduché to nebude. Rada nejprve musí zajistit, aby obě rádia opravdu přestala vysílat a pak zopakovat celé licenční řízení. Není ale jasné, zda se ho budou moci zúčastnit všichni původní žadatelé, nebo jen ti, kteří uspěli u soudu společně s těmi, které tak připravili o oprávnění k vysílání.

Problém se zatím týkal jen dvou malých, ne příliš úspěšných pražských rádií. Minulý týden ale Rada musela přiznat, že soud v podstatě zrušil licenci už zavedenému úspěšnému rádiu Hey! v Ostravě. To už není žádná legrace: ostravský Hey! je součástí rozhlasové sítě ovládané rádiem Čas a majiteli televize Prima. Vysílá už dva roky a ze všech rádií Hey! je nejúspěšnější. I v tomto případě soud uvedl, že Rada nedokázala formulovat, v čem byl projekt rádia Hey! lepší než projekty ostatních zájemců. Co to znamená pro majitele ostravského Heye? Pokud nepožádá o předběžné opatření soudu, které by oddálilo ukončení vysílání, otočí knoflíkem a bude si muset licenci znovu vybojovat ve výběrovém řízení. Výsledek takového konkurzu je ovšem nejistý.

Vinu v těchto kauzách ale nelze shazovat jenom současnou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Na případ s ostravským rádiem Hey! zadělali už bývalí radní pod vedením Martina Muchky a Petra Štěpánka. Jde tedy o systémovou chybu. Zákon přitom jasně říká, že rozhodnutí o udělení licence má obsahovat „podrobné odůvodnění, které obsahuje kritéria, na základě kterých byla licence udělena žadateli o licenci a zamítnuty žádosti všech ostatních účastníků řízení“. Takže příště méně stručnosti a jasnější formulace. Ušetříme na dalších arbitrážích.

(REFLEX 12, 24.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home