potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, března 03, 2005

Guardian a plynové komory

Při psaní do novin se vyplatí myslet na detaily. Britský deník The Guardian čelí poměrně kuriózní žalobě kvůli necitlivému článku o nacistických vyhlazovacích táborech v Polsku. Občanskému sdružení Poznání registrovanému právě u našich severních sousedů se nelíbí, že Guardian v komentáři věnovaném holocaustu psal o „polských plynových komorách“. Podle členů sdružení tak noviny evokují skutečnost, že šlo o polský vynález, přičemž Poláci měli s plynovými komorami v nacistických koncentračních táborech společné maximálně tak to, že Osvětim nebo Treblinka leží právě na jejich území.

Je to jasná osvětimská lež, proti které se musíme bránit, říkají členové sdružení, většinou příbuzní a pozůstalí po obětech holocaustu. Podobné žaloby si v minulosti vysloužilo několik polských médií, tentokrát je to ale poprvé, co se bude polský soud zabývat podáním na zahraniční tisk. Na prokuratuře v Opoli, kam sdružení podalo svůj podnět, berou případ jako jasný precedent. „Musíme se například zabývat tím, zda se článek objevil také na internetu a zda v tom případě neporušil polské právní předpisy,“ řekl její mluvčí.

Na sporný článek v britských novinách upozornil nejčtenější polský seriózní list Gazeta Wyborcza, když upozornil, že v komentáři z konce loňského prosince se objevila zmínka o transportech Židů do „polských plynových komor a krematorií“. Redakce Guardianu posléze přiznala, že užila nevhodnou formulaci. Žalobě se tím ale nevyhnula.

(REFLEX 9, 3.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home