potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, března 09, 2005

Kindernay: Už nechci žádnou televizi

HRADEC KRÁLOVÉ - Mým bývalým partnerům z projektu TV3 jde jen o arbitráž, říká v rozhovoru pro Krajské noviny Martin Kindernay, kterému soud vrátil licence pro televizní vysílání v Praze a Hradci Králové. Komplikovaná situace opět posunula start nové krajské stanice TV Pardubice.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vás vyzvala, abyste se znovu ujal provozování regionálních televizí v Praze a Hradci Králové, jak o tom rozhodl soud. Kdo tedy nyní oficiálně vysílá programy TV Praha a TV Hradec Králové?
Vzhledem k vrácení licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání jsem provozovatelem s licencí nyní já.

Jakou roli má společnost RTV Galaxie, která je provozovala poslední tři roky?
Se společností RTV Galaxie jsem podepsal servisní smlouvu a informoval o tom Radu.

Máte s RTV Galaxií nějakou předběžnou dohodu o tom, že na ni znovu převedete tyto televizní licence?
S touto společností jsem již před třemi lety uzavřel smlouvu. Domnívám se, že je stále platná.

Je pravda, že jste licence RTV Galaxii prodal už před třemi lety. Transakci ale předcházelo zamítnutí vaší žádosti o jejich převod na lucemburskou společnost KTV. Nebude o ně nyní KTV znovu usilovat?
Zda bude KTV o licenci znovu usilovat nevím. Nejsem totiž její vlastník - ani ji nijak neovládám.

Jste ale jejím zakladatelem a v době jejího vzniku jste byl i jejím stoprocentním vlastníkem, i když jste ji kvůli složité organizační struktuře nekontroloval. Neobáváte se odpovědnosti za právní kroky KTV, které vlastně způsobily současné problémy s vlastnictvím licencí TV Praha a TV Hradec Králové?
Při posledním slyšení letos na Radě potvrdil moje tvrzení o ztrátě kontroly nad KTV její právní zástupce. Oznámil totiž, že již nejsem majitelem KTV, ani ji nijak neovládám. To vše bez kontaktu s mou osobou. Přišel jsem o společnost KTV bez jediného podpisu. To dokazuje, že Rada tehdy jednala správně. Stejný scénář by nejspíš následoval i kdyby Rada licenci převedla na KTV.

Neobáváte se, že pokud zůstane vše při starém, mohla by vám KTV způsobit ještě řadu nepříjemností? A kdo nese přímou odpovědnost za její jednání – její ředitelé nebo její původní majitel, tedy vy?
Odpovědnost nese její ředitel.

Bývalý investor TV3, společnost EMV, již deklarovala, že nemá zájem o návrat k televizními vysílání v České republice a verdikty soudu použije ve sporu s českým státem o ochranu investic. Ve hře je miliarda korun, která má odpovídat celkové investici EMV do projektu TV3 a předpokládaným výnosům z jejího provozu. A k tomu byste jí měl zprostředkovaně – byť nedobrovolně – pomoci skrze vaší firmu KTV… Co si o tom myslíte?
Nezájem vstoupit sty procenty do české společnosti držící licenci RTV Galaxie, což jsem nabízel v roce 2002, i současný nezájem dokazuje, že tu nešlo o licenci …. Šlo jim o vidinu arbitráže a právě i o tu miliardu. Inspirovali se u jiné televize – ale toto byl zcela jiný případ.

Jakou máte představu o dalším vývoji situace okolo provozování TV Praha a TV Hradec Králové? Dojde k opětovnému převodu na RTV Galaxii a pokud ano, kdy se tak stane?
Karty má v rukou Rada. Doufám, že k tomu dojde co nejdříve, provozování televize mě zdržuje od mé současné práce v jiném oboru.

RTV Galaxie chtěla do konce února spustit vysílání třetí samostatné regionální stanice TV Pardubice. Kvůli vlastnickým nejasnostem ale zahájení vysílání pozdržela, čímž nedodržela zákonem stanovenou lhůtu. Počítáte se spuštěním TV Pardubice nebo tento projekt necháte až na RTV Galaxii po případném odsouhlasení převodu vašich licencí?
Pokud mám informace, RTV Galaxie stále se spuštěním TV Pardubice počítá. Samozřejmě po vyjasnění vlastnictví licence.

Uvažujete ještě o nějaké další variantě řešení současné situace, tj. že byste si licence ponechal nebo je prodal někomu jinému?
Opravdu ne. Televizní podnikání je dávno za mnou. Řídit Létající cirkus a koordinovat jeho vystupování mi bere všechen čas… Tak se často na televizi ani nedívám.

(Krajské noviny Pardubice, 9.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home