potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, března 03, 2005

Přepřahání v Respektu

Kdo bude novým šéfredaktorem týdeníku Respekt? Internetový server Mediář před měsícem tvrdil, že odcházejícího Tomáše Němečka celkem jistě nahradí vedoucí zahraniční rubriky Lidových novin Luboš Palata. Jak už to u podobných zpráv bývá, platila i tato jen dočasně.

Palata koncem ledna skutečně dostal nabídku od většinového vlastníka Respektu, senátora Karla Schwarzenberga. Do redakce měl nastoupit k 1. březnu a dokonce kvůli tomu podal výpověď z Lidových novin (aby ji posléze zase stáhl). Pak se ale situace zkomplikovala. Proti Palatově jmenování se postavili menšinoví akcionáři týdeníku včele se zástupcem šéfredaktora Jaroslavem Spurným. Ten říká, že jim ani tak nevadila skutečnost, že by Respekt měl vést Palata, jako způsob, jakým se tato informace dostala na veřejnost.

„Jméno pana Palaty se objevilo v médiích ještě předtím, než se jeho případným jmenováním mohla zabývat valná hromada vydavatelské společnosti, která proběhne tento týden,“ vysvětluje Spurný. Další zdroje přímo z Respektu i vně redakci ale tvrdí, že zakládajícím redaktorům týdeníku vadilo, že by je měl vést člověk „zvenku“. Také se jim nelíbilo, že je Schwarzenberg při výběru kandidáta obešel, na což by ale jako vlastník více než 90 procent vydavatelské společnosti R-Presse měl právo. Zatímco Schwarzenberg trval na Palatovi, redakce prosazovala na Němečkovo místo novináře z Respektu Marka Švehlu.

K podobné situaci došlo v Respektu již před třemi lety, kdy menšinoví akcionáři požadovali, aby se šéfredaktorem stal jejich kolega Erik Tabery, zatímco Karel Schwarzenberg se rozhodl pro Tomáše Němečka. Poměrně silné slovo v rozhodování o obsazení této klíčové funkce redakci přisuzuje velmi liberální statut, podle něhož s ní vydavatel musí kandidáta na šéfredaktora konzultovat. Na něm pak zřejmě zkrachovala snaha nahradit Němečka, který se po dvou a půl letech vedení redakce rozhodl dobrovolně odejít a jedná o svém nástupu do Hospodářských novin, Lubošem Palatou.

Není žádným tajemstvím, že Palata hodlal v Respektu nastolit určitá pravidla hry, která by omezila volnost hraničící až s revolučním étosem, v němž redakce pracuje prakticky od svého vzniku. Ostatně, na malou míru demokracie v redakci si už stěžoval Němečkův předchůdce Petr Holub (dnes rovněž redaktor Hospodářských novin), který z Respektu odešel před téměř třemi lety. Jeho odchod byl ale spojovaný také s nadstandardními vztahy se sociálnědemokratickým předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem a poněkud nešťastným článkem, v němž napadnul ministry Zemanovy vlády.

Zajímavé je, že Respekt, který ve svých článcích tolik volá po transparentnosti, se sám o sobě příliš bavit nechce. „Řízením redakce byl po odchodu Tomáše Němečka pověřen Marek Švehla do té doby, než bude valnou hromadou společnosti jmenován nový šéfredaktor. O jeho osobě zatím není rozhodnuto. Týdeník Respekt je soukromý podnik, takže další interní informace v této chvíli sdělovat nebudeme,“ odpovídá ředitelka společnosti R-Presse Anna Soumarová.

Valná hromada měla proběhnout začátkem tohoto týdne. Podle Jaroslava Spurného se na ní měl dohodnout způsob, jakým vydavatel vybere Němečkova nástupce a zřejmě i termín, do kterého by se tak mělo stát. Nejmenovaný zdroj pak uvedl, že Schwarzenberg ustoupil od kandidatury Palaty a menšinoví akcionáři už netrvají na Švehlovi. Jisté je, že nový šéfredaktor by měl přijít zvenku, zvolí ho výběrová komise a měl by mít širokou podporu redakce. Není to ale jen neuskutečnitelné přání?

(REFLEX 9, 3.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home