potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, března 10, 2005

Peter taky prodal

Není to tak dávno, co režisér a menšinový vlastník televize Nova Peter Kršák rozhlašoval do novin, že hospodaření Novy je neprůhledné a finanční skupina PPF její zisky odčerpává do zahraničí. „Nechci o tom moc mluvit, ale to, co jsem v účetnictví TV Nova viděl, mě přinutilo, že jsem jim nepodepsal účetní uzávěrku,“ řekl například loni v srpnu deníku Blesk.

Minulý týden se Kršák se stejnou skupinou PPF a americkou společností CME dohodl na prodeji svého téměř sedmnáctiprocentního podílu v Nově. Podle MF Dnes by za něj měl inkasovat přes miliardu korun. Kršák byl jediným původním zakladatelem Novy, který od roku 1993 odmítal prodat byť jen část svého podílu v této televizi. A tak zatímco Vladimír Železný získal od ostatních společníků majoritu ve vysílací společnosti CET 21, která mu po roztržce s Američany umožnila odejít na Barrandov a spustit vysílání „nové Novy“, Kršák na své tvrdohlavosti jakoby prodělával.

Ačkoli se Kršákův podíl v Nově časem stal jediným právně nezpochybněným (a podle některých výkladů dokonce mohl mít v televizi většinu), režisér slovenského původu nikdy nezískal přímý vliv na řízení Novy. Jestliže ale dnes prodává svůj podíl, za který před lety zaplatil 20 tisíc korun, za více než pětisetnásobek této investice, je to jeho jednoznačné vítězství. Co na tom, že je Peter Kršák tak trošku podivín. Tenhle byznys mu může leckdo závidět.

(REFLEX 10, 10.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home