potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

úterý, března 29, 2005

Polské komerční televize spustí DVB-T na podzim

Dvě celoplošné komerční televize v Polsku, Polsat a TVN, budou koordinovat postup při přechodu na pozemní digitální vysílání. Stanice se dohodly, že v nejbližší době podepíší dohodu o vytvoření společné firmy, v níž budou mít po padesátiprocentním podílu a která by měla už letos na podzim umožnit zahájení řádného vysílání Polsatu i TVN ve formátu DVB-T.

Komerční provozovatelé původně počítali s tím, že se do společného projektu zapojí také veřejnoprávní Polská televize (TVP). Všechny tři stanice už loni založily společnost Polský televizní operátor (POT), ale TVP poté změnila vedení a nový ředitel Jan Dworak se rozhodl spolupráci s komerčními televizemi zrušit. Veřejnoprávní TVP se podle něj postará o digitalizaci sama.

Polsat i TVN hodlají pokračovat v původním projektu POT. "Blížíme se už do finiše, dohoda je hotová, ještě proběhne několik drobných korekcí a podepíší ji zástupci obou televizí," řekl ekonomickému týdeníku Puls Biznisa člen dozorčí rady Polsatu Józef Birka. Šéfem POT se stane bývalý politik Wiesław Walendziak, jeho zástupci budou Adam Brodziak z Polsatu a Tomasz Berezowski z TVN.

Komerční televize nadále počítají s možností přístupu veřejnoprávní TVP. Pokud by se její vedení přeci jenom rozhodlo pro společný podnik s Polsatem a TVN, může odkoupit od obou televizí zhruba sedmnáctiprocentní podíly v POT, takže všichni tři provozovatelé by kontrolovali po třetině firmy. "Veřejnoprávní televizi dlouho trvalo, než se rozhodla. Nechtěli jsme ztrácet čas, proto jsme se rozhodli dovést jednání do konce," vysvětlil Birka.

TVP však zatím trvá na svém: chce vybudovat vlastní síť digitálních vysílačů, na kterých by chtěla provozovat více kanálů než dnes. Polská veřejnoprávní televize zatím provozuje čtyři programy: většinové TVP1 a TVP2, regionální TVP3 a TVP Polonia pro Poláky žijící v zahraničí. V květnu spustí kabelové a satelitní vysílání tematické stanice TVP Kultura a uvažuje také o vlastním sportovním kanálu.

Polsko hodlá definitivně přejít na pozemní digitální vysílání do roku 2014. Veřejnoprávní Polská televize už ve formátu DVB-T vysílá na několika místech. V současné době je v zemi zprovozněno pět vysílačů pro pozemní digitální vysílání, ale ani z jednoho nevysílá žádný komerční provozovatel. TVP se obává, že pokud by je pustila do svých multiplexů, časem by musela řešit problém s nedostatkem pozic pro své nové tematické kanály.

Komerční televize by zase chtěly společným vysíláním s veřejnoprávní televizí ušetřit náklady za distribuci signálu. Pokud by ale TVP nepřesvědčili ke společnému projektu, chtějí i tak prostřednictvím POT zahájit pozemní digitální vysílání již letos na podzim.

(ČRo Digital, 29.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home