potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, března 10, 2005

V čem je problém Literárek

Jedenáct ze šestnácti redaktorů opustilo k 1. březnu redakci Literárních novin. Dnes už bývalí zaměstnanci tohoto týdeníku hovoří o politickém vyhranění časopisu, finančních problémech a nezájmu šéfredaktora Jakuba Patočky řešit tyto problémy. Kde je opravdová příčina této krize?

O Patočkově angažmá ve Straně zelených a údajném vlivu této strany na obsah Literárek se toho napsalo už mnoho. Například to, že se Patočka snaží z dotovaného časopisu udělat jejich hlásnou troubu, nebo že je využívá během své kandidatury do Evropského parlamentu (Patočka se ale po dobu volební kampaně a samotných voleb šéfredaktorství dobrovolně vzdal).

Část této kritiky má opodstatnění – kromě Patočky v redakci či redakční radě sedí další čtyři členové Strany zelených a v týdeníku přibylo výrazně neliterárních, spíše politických témat. Ostatně, kvůli tomu loni nechtěl ministr kultury Pavel Dostál týdeníku přiklepnout státní dotaci, což by redakci vrhlo do neřešitelné situace. Dostál nakonec ustoupil tlaku veřejného mínění a peníze Literárkám poslal (od roku 2000 se ale neustále snižují - z půl druhého milionu korun před šesti lety na loňských 650 tisíc Kč).

Diskuse o tom, zda si je týdeník s názvem, který ne tak zcela odpovídá jeho obsahu zaslouží, ale neutichly. „Stát dotuje menší část našich rubrik o nekomerčním umění; myslím, že by měl přispívat víc,“ prohlásil Patočka loni v květnu při on line rozhovoru na internetových Lidovkách. Práci novináře a politika podle něj lze skloubit, protože v práci novináře je důležitá poctivost a přesnost: „Ošklivou propagandu lze provozovat snáze za škraboškou nestrannosti a dnes se to také prakticky ve všech našich médiích děje.“

Současná krize v redakci Literárních novin ale není ani tak o údajném vlivu Strany zelených na obsah tohoto časopisu, jako spíš o neutěšené finanční situaci listu a Patočkově údajném odmítání tyto problémy řešit. Časopis si na sebe v žádném případě nevydělá; předplatitelů je minimum a kromě státní dotace redakci podporuje už jen Nadace Michaela Kocába (bez ní by Literárky zřejmě už dávno zanikly). Na přelomu loňského a letošního roku dospěla finanční krize do takové fáze, že Literárkám dokonce hrozila exekuce.

Aby předešli nejhoršímu, podali redaktoři letos v únoru na patentový úřad žádost o registraci ochranné známky Literární noviny. Konkrétně tak učinila Libuše Bělunková, která říká: „Tu žádost jsem uskutečnila na doporučení svého nadřízeného Jana Šíchy, když se Literární noviny chystaly na případnou exekuci kvůli dluhům a možné dočasné ukončení vydávání. Napsat to na jednu osobu bylo nejrychlejší, částku měla zaplatit redakce. Když se ale ukázalo, že pan Šícha přes svá předchozí vyjádření podporuje stávajícího šéfredaktora, redakce od společného pokusu spolu s ním noviny zachraňovat upustila. Známka není zaplacena, nepatří mi tedy.“

Odcházející redaktoři tvrdí, že se Patočka už dva roky o redakci téměř nestará a pobývá v Brně, zatímco časopis sídlí v Praze. V polovině února již podruhé dopisem vyzvali vydavatele, Společnost pro Literární noviny, aby Patočku odvolal. Patočka na to reagoval prohlášením, že uvažuje o stěhování redakce do Brna. Na to odstoupily dvě členky výboru Společnosti pro Literární noviny, Patočkovy kritičky Viola Fischerová a Eda Kriseová. Výbor jako celek ale Patočku podpořil.

Zatímco probíhají tyto žabomyší války, vydavatel ani redakce nemají čas na řešení daleko důležitějších otázek: Jak udělat časopis kvalitnější a zajímavější, aby obstál v konkurenci státem nedotovaných periodik? Kde sehnat peníze na honoráře pro externí autory? Proč se o Literárkách nemluví a když už ano, pak pouze v souvislosti s jejich nekonečnými vnitřními spory?
Takže v čem je problém Literárek?

(REFLEX 10, 10.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home