potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

pátek, dubna 01, 2005

Kdo povede Český rozhlas?

Sedmnáct zájemců podalo přihlášku do výběrového řízení na generálního ředitele Českého rozhlasu. Současnému šéfovi Václavu Kasíkovi letos v červnu končí šestileté funkční období, Rada ČRo jej ale vyzvala, aby se konkurzu také zúčastnil. Podaří se mu uhájit funkci i na dalších šest let?

Kasík do rozhlasu nastupoval krátce poté, co v roce 1999 ukončilo vysílání první celoplošné komerční rádio Alfa. Tomu v posledních letech šéfoval a dost těžce nesl skutečnost, že mu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neprodloužila licenci (místo Alfy ji dostal projekt rádia Impuls). Radní to odůvodnili tím, že Alfa během své existence několikrát svévolně změnila programové schéma a porušila tak licenční podmínky. Dokonce změnila název na rádio Nová Alfa (když do rádia kapitálově vstoupila americká společnost CME, tehdejší investor a dnešní majitel TV Nova), aniž by majitel radní požádal o předběžný souhlas, což mu ukládal zákon.

Kasíkův comeback v podobě vítězství v konkurzu na generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu byl překvapením. Na Vinohradskou se přestěhovala řada bývalých zaměstnanců Alfy, což sice někteří lidé z rozhlasu nesli těžce, ale na druhou stranu to bylo pochopitelné: ředitel si přeci vybírá spolupracovníky, které zná a může jim důvěřovat. Obava z komercionalizace Českého rozhlasu se nepotvrdila, spíše naopak: za Kasíkova ředitelování se rozhlas v podstatě zakonzervoval.

Jestliže Kasíkův předchůdce, dnešní generální ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, připravoval ke konci svého funkčního období zásadní změny v hudebních formátech jednotlivých okruhů ČRo, Kasík hudební vysílání nechal v takovém stavu, v jakém ho převzal. V projektu ale sliboval, že konečně spustí stanici pro mladé, bájný okruh ČRo 4: „Je to jeden ze způsobů jak zvrátit prohranou bitvu o mládež se soukromými stanicemi.“ Sliby chyby. Dnes Kasík tvrdí, že rozhlas nemá volné kmitočty a musí počkat na digitální frekvence. Realita je ale jiná: stačilo by zrevidovat zbytečné dublování kmitočtů ČRo v regionech. To by se ale ředitel nesměl bát křiku komerčních rádií.

Autorem projektu stanice pro mladé je ředitel Radiožurnálu Alexandr Pícha, asi nejžhavější Kasíkův protikandidát na generálního ředitele ČRo. Pícha měl v rozhlasu na starost také přípravu digitálního vysílání, na sklonku loňského roku ale o tuto funkci přišel. Zřejmě z toho důvodu, že právě digitalizace bude hlavním tématem konkurzu na nového šéfa ČRo. Kasík s Píchou se nikdy neměli příliš v lásce a souboj o křeslo generálního ředitele může tyto vzájemné antipatie ještě prohloubit. Na Vinohradské už kolují „zaručené“ informace o tom, že Pícha tak jako tak letos na Radiožurnálu končí: buď se stane generálním ředitelem celého rozhlasu, nebo se ho znovuzvolený Kasík zbaví. Nutno dodat, že zprávy o Píchově odchodu z rozhlasu se objevují s železnou pravidelností celých šest let Kasíkova ředitelování a nikdy se nepotvrdily.

Nedá se říci, že by mezi dalšími patnácti (v době uzávěrky tohoto čísla Reflexu se o více kandidátech nevědělo) adepty na ředitele Českého rozhlasu byli nějací další výraznější konkurenti současného šéfa ČRo. Z mediálně známějších tváří se do konkurzu přihlásil ředitel okruhu ČRo Regina a bývalý šéf zábavy na České televizi Richard Medek, bývalý šéfredaktor zpravodajství TV Nova a šéf ČNTS Jan Vávra, někdejší šéfredaktor publicistiky na ČT Milan Bouška (na Kavčích horách působil za ředitele zpravodajství Zbyňka Honyse) či bývalý koordinátor projektu samostatného pardubického studia ČRo Jaroslav Zvára. Komu dá rozhlasová rada přednost?

(REFLEX 13, 31.3.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home