potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, dubna 14, 2005

Návrat k jogurtům

Čtyři roky vydržela Kateřina Fričová bez televize. Ne že by se na ní bývalá ředitelka Primy a předtím šéfka výroby na TV Nova nedívala, ale na manažerku, o níž platí, že patří mezi největší tuzemské televizní profesionály, strávila neobvykle dlouhou dobu u rádií. To se v dohledné době změní.

Fričová k poslednímu dubnu odejde z rozhlasového domu Frekvence 1 a Evropy 2, kde působila od roku 2000 jako generální ředitelka. Zároveň také vedla mediální zastupitelství Regie Radio Music, které zprostředkovává prodej reklamních časů několika soukromým rádiím (například také Impulsu). Všechny tři firmy patří francouzskému mediálnímu koncernu Lagardere, jenž by rád v Česku provozoval taky televizi.

Francouzi se zajímali o koupi televize Nova a rádi by jednali i o Primě, ale ta nebyla na prodej. Proto se Lagardere loni na podzim rozhodl přihlásit do výběrového řízení na licence pro digitální televize. Firma předložila dva projekty, které zkratkami připomínají názvy obou jejích českých rádií: kanál TF1 zaměřený na ženy (pod stejným názvem ve Francii vysílá nejúspěšnější komerční televize) a lifestylovou a hudební televizi TE2, což by měla být jakási Evropa 2 překlopená na televizní obrazovku.

Ve stejné době se ale o digitální televizi začala zajímat i Kateřina Fričová. Společně s šéfem Rady pro reklamu Zbyňkem Roubalem založila firmu United Teleshop, která loni v březnu získala licenci pro kabelové vysílání nabídkové (rozuměj teleshoppingové) televize TOP TV. Ta sice ještě nevysílá, podle Fričové se ale ještě v dubnu provizorně objeví v malé kabelové síti ve Frenštátu pod Radhoštěm. Definitivní start majitelé odsunuli na září, až se doladí smlouvy s moderátory a dodavateli programu.

TOP TV žádá také o licenci pro pozemní digitální vysílání, ale to není jediná soukromá aktivita Kateřiny Fričové v oblasti televizního vysílání. S bývalým kolegou z Novy, historicky prvním programovým šéfem Janem Vítem, připravila projekt informačně-zábavné televize Regio. Ta by také chtěla vysílat digitálně a počítá se zapojením bývalých regionálních partnerů Novy z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Jihlavy (připravovali by každý den půldruhé hodiny odpojovaného regionálního vysílání).

Pro Lagardere je odchod Fričové, která umí francouzsky stejně dobře jako česky, dost nepříjemný. Firma počítala s tím, že jí pomůže s přípravou televizních kanálů TF1 a TE2. Fričová se ale zřejmě chce po letech působení v různých manažerských funkcích stát přímo majitelkou nebo spolumajitelkou nějakého média. To by také vysvětlovalo, proč odmítla několik jiných pracovních nabídek, mezi nimiž prý neměla chybět ani lákavá pozice generální ředitelky televize Nova. To ale neznamená, že by časem nemohla svoje rozhodnutí přehodnotit. Zájemců o digitální licence je mnoho a pokud by její dva projekty v těžké konkurenci neuspěly, mohla by se Kateřina Fričová objevit třeba i na Barrandově.

(REFLEX 15, 14.4.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home