potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

čtvrtek, dubna 14, 2005

Příliš mnoho filmových kanálů

Do kabelů a na satelit se chystá Cinemax, CS Film a Film+

Hned tři prémiové filmové kanály rozšíří během letošního jara programovou nabídku českých kabelovek a satelitních operátorů. Jako první odstartuje klubový kanál Cinemax z produkce „netelevizní“ společnosti Home Box Office (HBO). Ve zkratce ho lze charakterizovat jako alternativu k již existujícím HBO a HBO 2, které se věnují spíš snímkům pro masovějšího diváka a programově se vyhýbají nekomerčním a zejména neamerickým filmům (pokud nejde opravdu o nějaký trhák). Českým divákům bude dostupný nejprve prostřednictvím satelitní služby UPC Direct a později i v kabelových rozvodech obou největších operátorů i menších společností.

Cinemax se každý večer tematicky zaměří na určitý typ diváka, takže třeba v pondělí na něm poběží Dámská jízda s romantickými filmy a dramaty, v úterý novinky, profily hvězd a zfilmované romány v oknu „Zaměřeno na…“, ve středu Kino svět s filmy od nezávislých producentů a snímky oceněnými na filmových festivalech. Čtvrteční večery mají patřit filmové klasice, pátky označené jako Cinemakult soudobým kultovním snímkům a filmům k zamyšlení a soboty exkluzivním premiérám a Kinu X, které HBO charakterizuje jako „erotické filmy pro sofistikovanější diváky“. Na neděli pak Cinemax plánuje výběr nejlepších thrillerů, sci-fi, hororů a dobrodružných filmů, kterým vyčlení Zónu soumraku.

Kromě České republiky začíná Cinemax vysílat v dalších pěti středoevropských zemích, kde HBO provozuje kromě dvou filmových kanálů také akční stanici AXN a dokumentární kanál Spektrum. Jde o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Rozšíření nabídky o filmový kanál pro menšinového diváka je logický: firma by v regionu ráda oslovila i ty diváky, kteří se programově vyhýbají hollywoodské produkci a přitom se nebrání sledování televize. Na ty se ostatně hodlají zaměřit i další dva nové filmové kanály podporované dvěma největšími tuzemskými kabelovými společnostmi UPC a Karneval. Jde o česko-slovenský kanál CS Film a stanici Film+.

Za projektem televize CS Film stojí Československá filmová společnost zastupovaná ostravským podnikatelem Leošem Pohlem. Ten je také zakladatelem a spolumajitelem parlamentní kabelové a satelitní televize 24cz a šéfem představenstva společnosti Czech Digital Group, která je provozovatelem jedné ze tří prvních sítí pozemních digitálních vysílačů v České republice. CS Film v podstatě kopíruje trend oblíbenosti domácí hudby v některých českých rádiích: divákům nabídne pouze české a slovenské snímky (vysílání chce zahájit v druhé polovině dubna televizní premiérou Chucking Hazard). Kromě toho ale slibuje také filmové magazíny a profily známých osobností. Stanice se nejdřív objeví v nabídce kabelové společnosti Karneval, která se přímo podílí na jejím vzniku.

Nelze ale vyloučit, že CS Film poměrně brzy nabídne také konkurenční UPC. U té však záleží na rozhodnutí programové centrály v Amsterodamu. Jak říká mluvčí firmy František Malina, UPC dává při rozšiřování programové nabídky přednost spíše nadnárodním televizním kanálům, kterými by mohla oslovit i diváky v dalších evropských zemích. A tak se klienti UPC zřejmě dříve dočkají televizní stanice Film+, kterou podobně jako dětský kanál Minimax produkuje maďarská pobočka UPC. Ostatně, česká UPC už požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o možnost tento program zařadit do své nabídky.

Co vede kabelové a satelitní operátory k tak překvapivému zájmu o filmové kanály? Odpověď je jednoduchá. Letos v létě česká vysílací rada rozdá licence prvním digitálním televizím, čímž se divákům rozšíří možnost přijímat více televizních kanálů pozemní cestou přes klasickou anténu (pokud si k tomu pořídí set-top-box). Kabelovým společnostem nezbývá, než čelit nové konkurenci, která bude navíc zadarmo, kvalitnější programovou nabídkou. Pokud toto rozšiřování programové nabídky nebude provázet drastické zdražení poplatků za kabelovou televizi, lze ho určitě jen přivítat.

(REFLEX 15, 14.4.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home