potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, dubna 13, 2005

Rádio Hey přišlo o důležitou frekvenci

OSTRAVA – Projekt rádií Hey!, jehož součástí je také pardubické rádio Profil, narazil na vážné problémy. Nejposlouchanější a zároveň historicky nejstarší stanice ze sítě, ostravské rádio Hey!, přišlo o důležitou frekvenci 94,7 MHz, kterou pokrývalo Ostravu a nejbližší okolí. Důvodem je soudní rozhodnutí, podle něhož Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přede dvěma lety nedostatečně odůvodnila, proč považovala projekt rádia Hey! za kvalitnější než projekt brněnské společnosti WebValc, která neúspěšně žádala o tutéž frekvenci.

WebValc napadl rozhodnutí rady, která pouze formálně oznámila všem neúspěšným žadatelům, že jejich žádost podle zákona o rozhlasovém a televizním vysílání zamítá, u Městského soudu v Praze již před třemi lety. Soud původně žalobu zamítl, ale firma se obrátila s kasační stížností na Nejvyšší správní soud, který věc vrátil pražskému městskému soudu a ten svůj postoj přehodnotil. Vysílací zákon totiž radě ukládá, aby v odůvodnění o udělení či neudělení licence uvedla podrobnější důvody, tedy co radní vedlo k preferování jednoho konkrétního projektu a v čem byly ostatní projekty horší. To se v případě ostravského rádia Hey! nestalo.

Rozhodnutí soudu nemá odkladný účinek, a tak se ostravský Hey! na frekvenci 94,7 MHz odmlčel. Vysílání ale pokračuje na další frekvenci 94,9 MHz z Opavy, kterou Hey! získal v samostatném licenčním řízení později než sporný ostravský kmitočet. „Může nás to stát i několik milionů korun. Pokud výluka potrvá dlouho, zvažujeme podání žaloby na český stát. Ostravský trh je pro nás klíčový. Odhadujeme, že v době výluky ztratíme osm až devět desetin posluchačů,“ řekl serveru RadioTV spolumajitel stanice Radim Pařízek. Rada nyní musí vypsat na uvolněnou frekvenci nové licenční řízení, kterého se bude moci zúčastnit i poškozený Hey a firma WebValc. Podle místopředsedy rady Jiřího Šenkýře ale není jasné, zda by radní neměli umožnit účast i dalším neúspěšným žadatelům, kteří se před třemi lety ucházeli o tuto frekvenci.

Ostravské rádio Hey! je nejúspěšnější z celé sítě Hey! Podle posledních výsledků Mediaprojektu jej denně poslouchalo 36 tisíc lidí a alespoň jednou týdně si jej naladilo 75 tisíc posluchačů. Rádia Hey! vysílají také v Praze, Brně a Pardubicích a nedávno získala licenci pro vysílání v Liberci a České Lípě. Její udělení ale soudně zpochybnil majitel Country rádia, který usiloval o českolipskou frekvenci jako dokrývač pro své pražské vysílání. Je tedy pravděpodobné, že Hey! v České Lípě ani nezahájí vysílání. Po neúspěchu v licenčním řízení na frekvence v jižních Čechách jde o další potíž v cestě k sestavení celoplošné sítě, o kterou mají majitelé rádií Hey! – ostravské rádio Čas a vlastník televize Prima, GES Media Holding – velký zájem.

(Krajské noviny Pardubice, 13.4.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home