potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, dubna 13, 2005

ČT zahájila zkušební vysílání třetího programu

Zpravodajský kanál ČT24 má být zpočátku dostupný jen v kabelových sítích a na satelitu

PRAHA – Od pondělí 11. dubna provozuje Česká televize zkušební vysílání svého zpravodajského kanálu ČT24. V praxi to znamená, že redakce zpravodajství připravuje kontinuální vysílání, které však nejde do distribuce a nedostane se tak k divákům. „Potrvá tak dlouho, dokud nebudeme mít jistotu, že jsme schopni zpravodajský kanál bez vážnějších komplikací spustit,“ říká šéfredaktor zpravodajství Michal Petrov. Podle neoficiálních informací by se diváci měli programu ČT24 dočkat již 1. května, Petrov ale tento termín zpochybňuje: „Záleží na tom, jak rychle se podaří uzavřít smlouvy s kabelovými a satelitními operátory“.

Česká televize už uzavřela smlouvu se společností Czech Link o satelitním šíření signálu ČT24 do jednotlivých kabelových rozvodů na území České republiky. Jednání probíhají se dvěma největšími tuzemskými kabelovými společnostmi: UPC Česká republika a Karneval Media. Druhá jmenovaná provozuje kabelové rozvody v Pardubicích, takže po podepsání smlouvy budou moci kanál ČT24 sledovat také pardubičtí diváci, kteří mají kabelovou přípojku. Veřejnoprávní zpravodajský kanál bude ale také vysílat volně přes satelit Eurobird, takže jej budou moci přijímat všechny domácnosti se satelitním přijímačem. Časem by se ČT24 měl objevit také v nabídce pozemní digitální sítě Českých radiokomunikací.

Zprávy 18 hodin denně

Zpravodajský kanál bude zpočátku vysílat 18 hodin denně půlhodinové bloky zpravodajství a magazínů včetně speciálních sportovních Událostí, komentářů. „Prvních několik měsíců budeme mít od půlnoci šestihodinovou technickou přestávku. Kdy přejdeme na čtyřiadvacetihodinové vysílání, zatím říci nemohu, ale bude to otázka měsíců,“ říká Petrov. Kostrou programu mají být krátké zpravodajské relace plánované na každou celou hodinu a headliny na každou další půlhodinu. Vysílání bude částečně společné s kanálem ČT1, takže dnešní zpravodajské relace bude možné sledovat souběžně na ČT1 i ČT24. Výjimkou budou večerníky, protože zpravodajský kanál nepočítá s odpojováním vysílání pro jednotlivé regiony.

V současné době vysílá ČT tři verze večerníků: pro Čechy, jižní a severní Moravu. „V době vysílání večerníků poběží na zpravodajském kanálu Večerník z Čech a ostatní dva půjdou později jako repríza. Na ČT1 zůstane odpojované vysílání tak, jak to chodí dnes,“ přiblížil ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal, který má projekt zpravodajského kanálu ČT24 přímo na starosti. Většinu programu bude odbavovat pražská centrála ČT na Kavčích horách, ale část relací by mělo podle Šámala připravovat a vysílat také brněnské studio ČT. „Rozhodli jsme se pro Brno, protože má k dispozici dvě režie, zatímco v Ostravě je jen jedna. Nemělo by tak dojít k narušení vysílání ČT1,“ vysvětlil Šámal.

Zpravodajský kanál bude podléhat řediteli a šéfredaktorovi zpravodajství, fakticky ho ale povedou dva hlavní editoři: bývalý šéfredaktor týdeníku Nedělní svět Ondřej Neumann, který na Kavčí hory nastoupil k 1. dubnu a nynější zpravodaje Hospodářských novin v Bruselu a spolupracovník Českého rozhlasu Milan Fridrich. Ten do televize nastoupí k 1. červenci. „Tato dvě místa jsou jediná, která vznikají v souvislosti s projektem zpravodajského kanálu. Jinak si chceme vystačit se současnými redaktory a editory,“ slibuje Šámal.

Moderovat budou přímo redaktoři

Program ČT24 vzniká v době, kdy není jasné, zda parlament televizi schválí zvýšení koncesionářských poplatků ze současných 75 na 100 korun měsíčně. Přesto by provoz zpravodajského kanálu neměl ohrozit vyvážený rozpočet ČT na letošní rok. „Pokud by se našly nějaké peníze navíc, investovali bychom je do rozšíření sítě regionálních zpravodajů, posílení zpravodajů v zahraničí, především v Bruselu, a do nákupu nových technologií,“ shrnuje Zdeněk Šámal. Televize dokonce hodlá šetřit i na moderátorech: kromě těch, které diváci už znají, by měli jednotlivé zpravodajské relace uvádět přímo reportéři. „V uplynulých týdnech proběhly kamerové zkoušky s vybranými adepty. Týká se to především ekonomických a vnitropolitických redaktorů,“ uvedl šéfredaktor Petrov.

Podobným způsobem v minulosti pracovala třeba slovenská zpravodajská televize TA3, kterou před čtyřmi lety pomáhal rozjíždět Zdeněk Šámal. Dva roky v ní pak působil jako šéfredaktor zpravodajství. Česká televize nyní s TA3 úzce spolupracuje a přebírá některé materiály ze Slovenska (bývalá redaktorka TA3 Aneta Petrovičová je nyní bratislavskou zpravodajkou ČT). Tato spolupráce by ale mohla v dohledné době skončit, protože majitel TA3, slovenská finanční skupina J&T, žádá v České republice o licenci pro pozemní digitální vysílání zpravodajského kanálu Z1, jehož ředitelem by se měl stát bývalý reportér TV Nova a pozdější šéfredaktor publicistiky ČT Martin Mrnka.

Česká televize počítá s tím, že jakmile spustí kabelové a satelitní vysílání nového programu, zahájí jednání o jeho zařazení do zkušebních digitálních multiplexů v Praze a Brně. Program by tak mohli přijímat i ti diváci, kteří nemají kabelovou přípojku nebo satelitní přijímač. Museli by si ale pořídit dekodér pro příjem digitálního vysílání, takzvaný set-top-box, který jim umožní sledovat další digitální programy. V Praze a Brně tak lze například ze vzduchu na anténu přijímat i kabelovou hudební televizi Óčko a na přelomu roku se v digitální formě rozjede hned osm nových televizí, na jejichž licence loni na podzim vypsala výběrové řízení Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Otazník nad digitálním vysíláním

Pozemní digitální příjem ČT24 by ale byl minimálně první dva roky omezený, protože digitální vysílací sítě, pro které Český telekomunikační úřad loni vydal tři licence, zdaleka nepokrývají celé území České republiky. Česká televize chce pro digitální šíření svých kanálů včetně ČT24 využít takzvanou síť provozovanou Českými radiokomunikacemi, která pokrývá 70 procent území (lépe Moravu než Čechy, ale v podstatě pokryje většinu Pardubického a část Královéhradeckého kraje). Aby však mohla ČT začít vysílat v této digitální síti, musí jí to schválit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a televize by musela uzavřít smlouvu s radiokomunikacemi. Mluvčí ČT Martin Krafl Krajským novinám potvrdil, že televize už s firmou jedná. Postoj Rady k programovému obsazení digitální sítě A je ale nejasný.

(Krajské noviny Pardubice, 13.4.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home