potucek@reflex.cz GSM +420 606 222 928 CS společenský týdeník REFLEX

středa, dubna 13, 2005

Volba ředitele Českého rozhlasu bude hlavně o digitalizaci

PRAHA – Především představy kandidátů o digitálním vysílání ovlivní výběr nového generálního ředitele Českého rozhlasu, ke kterému se chystá Rada ČRo. Současnému řediteli Václavu Kasíkovi letos červnu vyprší šestileté funkční období a ačkoli se uvnitř rozhlasu spekulovalo o tom, že jej radní potvrdí ve funkci na dalších šest bez veřejného konkurzu, rada vypsala výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedmnáct kandidátů.

Radní přesto dali najevo, že jsou s Kasíkovým působením v rozhlasu spokojeni: společně s ředitelem pražské Reginy Richardem Medkem a šéfkou Frekvence 1 a Evropy 2 Kateřinou Fričovou jej vyzvali, aby se konkurzu zúčastnil. V Kasíkův prospěch přitom hovoří nedávné zveřejnění výsledků hospodaření ČRo za loňský rok: místo mírného schodku se rozhlasu podařilo vytvořit padesátimilionový přebytek. Rozhlas si také udržel poměrně vysokou poslechovost a za Kasíkova vedení spustil několik nových regionálních studií.

Asi nejvážnějším Kasíkovým protikandidátem je ředitel Radiožurnálu Alexander Pícha. Jeho výhodou je dlouholetý vývoj strategie přechodu Českého rozhlasu na digitální vysílání, což je ústřední téma konkurzu na nového ředitele (kandidáti měli na toto téma sepsat projekt). Pícha je také autorem projektu veřejnoprávní rozhlasové stanice pro mladé, okruhu ČRo4 nazývaného také Alternativa a dvou dalších digitálních okruhů: zpravodajské stanice pracovně označované D-žurnál a okruhu D-dur zaměřeného na vážnou hudbu. Tyto tři okruhy by měly ještě letos zahájit zkušební vysílání.

Mezi kandidáty na ředitele veřejnoprávního rozhlasu se objevil také bývalý šéfredaktor zpravodajství TV Nova a pozdější ředitel servisní organizace Novy ČNTS Jan Vávra, bývalý šéfredaktor publicistiky ČT Milan Bouška, někdejší koordinátor projektu samostatného pardubického studia ČRo Jaroslav Zvára, bývalý zpravodaj Radiožurnálu v USA a současný redaktor ČRo Jan Šmíd a dále Jiří Makovec, Michal Nikodem, Ivan Noveský, Petr Sak, Ilja Šmíd, Jakub Papírník, Milan Brunclík, Jiří Koubek, Rudolf Antonín Bruner a Vratislav Slavík.

Devítičlenná rozhlasová rada bude o novém řediteli rozhodovat ve dvou kolech. V prvním vyřadí ty uchazeče, jejichž projekt posoudí jako nekvalitní a v druhém budou o zbývajících kandidátech hlasovat. Ten, který získá minimálně šest hlasů, zvítězí. Podle předsedy rady Michala Prokopa by mělo být jméno nového generálního ředitele Českého rozhlasu známo nejpozději začátkem května. Rada by se v nejbližší době měla zabývat také volbou ředitele nejúspěšnějšího regionálního studia ČRo v Brně, protože jeho šéf přijal nabídku na manažerský post v brněnském studiu ČT.

(Krajské noviny Pardubice, 13.4.2005)

0 Comments:

Okomentovat

<< Home